Od stycznia do końca czerwca 2007 roku szkolne koło origami realizowało Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundację Dzieci i Młodzieży: "Równać Szanse 2006 - Regionalny Konkurs Grantowy". W ramach tego programu koło otrzymało dotację w wysokości 7000 zł na realizację projektu "Składaj z nami origami". Członkowie koła zapraszają do lektury sprawozdań z realizacji działań podejmowanych w ramach dotowanego projektu.




Międzyszkolny konkurs "Nitką malowane".

         Dnia 11.01.2007 roku w Gimnazjum w Maniowach rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs matematyczny "Nitką malowane", którego pomysłodawcą i organizatorem była p. Beata Ziemianek-Lyska. Oprócz gospodarzy w konkursie wzięli udział uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka oraz Gimnazjum Nr 1 z Tylmanowej; łącznie zgłoszono 19 prac.
Komisja konkursowa wysoko oceniła poziom konkursu. Podkreśliła oryginalność pomysłów, estetykę wykonania i duży wkład pracy jego uczestników. Postanowiła przyznać:

I miejsce: Natalii Zabińskiej z Gimnazjum z Krościenka,
II miejsce: Szczepanowi Kaleciakowi z Gimnazjum w Maniowach,
III miejsce: Małgorzacie Łuczkowskiej i Agnieszce Lupie z Gimnazjum w Maniowach
oraz wyróżnienia pozostałym uczestnikom konkursu.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród wszystkim uczestnikom konkursu miało miejsce podczas warsztatów origami. Origamiści z Maniów przygotowali wystawę prac "Nitką malowanych", którą mogli podziwiać uczniowie i nauczyciele z innych szkół zaproszeni na warsztaty. Na stałe wystawę tą umieszczono w szkolnej Galerii origami.







Warsztaty origami.

         Dnia 11.01.2007 roku koło origami (17 osób) było gospodarzem międzyszkolnych warsztatów origami. Do uczestnictwa w nich zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele (34 osoby) z następujących szkół: Szkoła Podstawowa z Maniów , Szkoła Podstawowa z Kluszkowiec, Gimnazjum Nr 2 z Ochotnicy Dolnej, Gimnazjum Nr 1 z Tylmanowej, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka oraz Gminne Publiczne Gimnazjum ze Sromowiec Niżnych.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z techniką origami modułowego i wykonać: "kręciołka z kapturkami" (autorstwa Hermana Van Goubergena), "pierścień z sześcianów" (z modułów kokardkowych Krystyny Burczyk) oraz "kulę kwiatową" (z modułów Kusudama).



Zaproszeni goście obejrzeli również pokonkursową wystawę prac, wykonanych techniką haftu matematycznego przez laureatów międzyszkolnego konkursu matematycznego "Nitką malowane". Dodatkowo gospodarze warsztatów - origamiści z klasy 3a (także zwycięzcy szkolnego Przeglądu Twórczości Artystycznej w Języku Angielskim) uświetnili spotkanie występem w języku angielskim "Wladek".


Warsztaty odbyły się w atmosferze wspólnej pracy i zabawy. Zakończyły się poczęstunkiem i obietnicą gości przyjazdu na następne spotkanie.



Fesiwal Origami Polska 2007.

         Polskie Centrum Origami w tym roku podjęło się organizacji Festiwalu Origami Polska 2007. Jest to ogólnopolska impreza, która ma na celu prezentację sztuki origami, jej technik oraz nurtów jak i różnorodnych sposobów wykorzystania. Festiwal adresowany jest szerokiego grona odbiorców: do wszystkich którzy w jakikolwiek sposób interesują się sztuką origami. Maniowskie koło origami zgłosiło chęć uczestnictwa w festiwalu.
Inauguracja festiwalu, tzw. "Godzina 0" miała miejsce 12.01.2007 roku o godzinie 10.00. W tym dniu odbyło się wielkie ogólnopolskie składanie: wszyscy uczestnicy festiwalu składali w swoich placówkach ulubione modele.
Na "Godzinie 0" origamiści z Maniów (22 uczniów) złożyli kręciołki z kapturkami z modułów Hermana Van Goubergena oraz piramidę z ośmiościanów (moduły do niej wykonali wcześniej) według projektu autorstwa Lewisa Simona i Davida Mitchella.
Składanie przebiegło w atmosferze wspólnej pracy i dobrej zabawy. Zdjęcia upamiętniające "Godzinę 0" zostały przesłane na adres Prezesa PCO p. Doroty Dziamskiej - zamieszczono je na stronie internetowej Polskiego Centrum Origami. Koło origami wykorzystało je również na gazetce na korytarzu szkolnym, dzięki czemu cała społeczność uczniowska miała okazję dowiedzieć się o idei Festiwalu Origami Polska 2007. Piramida i kręciołki z "Godziny 0" wzbogaciły szkolną Galerię origami.







        Dnia 31 stycznia Koło origami odebrało zaszczytną niecodzienną wiadomość - zaproszenie p. Doroty Dziamskiej - Prezesa PCO do współtworzenia Ogólnopolskiej Wystawy Origami na zamku w Kwidzynie. Zaproponowano grupie wykonanie "kręciołków". Małgorzata Łuczkowska, Aneta Górecka, Agnieszka Lupa i Anita Stachura wykonały modele na wystawę.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 10 marca, a później "kręcioły" będą wraz z nią jeździły po Polsce, odwiedzając m.in. Nowy Sącz.



Warsztaty "decoupage".

        Dnia 23.02.2007 roku członkowie Koła origami (18 uczniów) uczestniczyli w warsztatach "decoupage". Technika "decoupage", potocznie zwana serwetkową, to oryginalna i dość niezwykła sztuka własnoręcznego zdobienia przedmiotów papierem. Skąd pomysł warsztatów "decoupage" na warsztatach origami? Odpowiedź jest bardzo prosta: zarówno w sztuce origami, jak i technice "decoupage" tworzywem pracy jest papier. Zajęcia gościnnie prowadziła p. Ewa Majerczak, z wykształcenia i zamiłowania plastyk, nauczyciel sztuki w SP w Krościenku. Prowadząca zaprezentowała uczniom własne prace wykonane techniką "decoupage", zapoznała ich z materiałami potrzebnymi do pracy oraz omówiła sposób ich wykorzystania. Następnie uczniowie samodzielnie zdobili przyniesione przez siebie materiały: szkło, ceramikę, drewno, jajka poprzez wydzieranie (wycinanie) elementów papierowych i ich naklejanie na wybraną powierzchnię. Wizualny efekt dekorowanego przedmiotu w dużej mierze zależał od wyobraźni oraz gustu samego twórcy. Uczestnicy warsztatów byli zgodni co do tego, że dzięki tej technice zwykłe przedmioty takie jak: doniczka, drewniane pudełko, wazon, filiżanka czy też słoik nabierają niepowtarzalnego uroku dzięki czemu mogą być np. ozdobą mieszkania lub oryginalnym prezentem dla najbliższych. Warsztaty bardzo przypadły do gustu ich uczestnikom. Dzięki nim zapoznali się z techniką dającą nieograniczone możliwości wykorzystania.




Warsztaty " Pisanka niejedno ma imię".

         Pod takim hasłem odbyły się dnia 29 marca 2007 roku międzyszkolne warsztaty origami. Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Kluszkowiec, Szkoły Podstawowej z Krościenka, Gimnazjum Nr 1 z Tylmanowej oraz Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka mieli okazję zapoznać się z techniką origami modułowego i wykonać, pod okiem origamistów z Maniów "pisanki" trzema sposobami: z modułów kokardkowych i wierzchołkowych oraz techniką snapologii. Składane "pisanki" to modele ściętego szesnastościanu rombowego. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, że możliwe jest połączenie piękna i matematyki a pisanka niejedno ma imię.
Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć wystawę pisanek wykonanych przez gospodarzy warsztatów techniką "decoupage".
Warsztaty odbyły się w atmosferze wspólnej pracy i zabawy. Dodatkowo gospodarze warsztatów uświetnili spotkanie pokazem tańca .





Warsztaty "Papierowe wycinanki".

         Dnia 30 marca 2007 roku członkowie Koła origami (22 uczniów) uczestniczyli w warsztatach, których tematem były: wycinanka płaska i przestrzenna. Zajęcia gościnnie prowadziła p. Ewa Majerczak, z wykształcenia i zamiłowania plastyk, nauczyciel sztuki w SP w Krościenku .
Wycinanki (wielobarwne naklejanki) były charakterystyczną ozdobą wiejskich izb z przełomu XIX i XX wieku. Sztukę tę uprawiano w Polsce środkowej i wschodniej, głównie w regionie kurpiowskim i łowickim. Izby zdobiono przede wszystkim z okazji świąt. Początkowo były to wycinanki białe, które potem, wraz z pojawieniem się kolorowego papieru i bibułki rozwinęły się w tęczowe, charakteryzujące się różnymi symetriami, piękne ozdoby - uczestnicy warsztatów mogli je obejrzeć w literaturze zaprezentowanej przez prowadzącą warsztaty. Potem p. Majerczak zapoznała uczniów ze sposobami wykonywania wycinanek płaskich i przestrzennych, a następnie każdy z nich samodzielnie tworzył papierowe ozdoby (serwetki, firanki, kartki wielkanocne) wykorzystując własną inwencję twórczą.








Informacje prasowe.

Prace wykonane podczas zajęć koła origami